Щоб уявити собі, яке значення має технологія виробництва чаю і її зміни для створення різноманітного чаю, слід мати на увазі одну важливу обставину: з одного й того ж самого свіжозібраного зеленого чайного листа на чайній фабриці можна отримати різні типи готового чаю - чорний, зелений, червоний і жовтий; розсипний, пресований або швидкорозчинний. Все залежатиме лише від того, яким операціям, якому технологічному процесу буде підданий на фабриці один і той самийчайний лист.

У загальних рисах сучасний технологічний процес виробництва чаю зводиться до наступних операцій: збору, зав'яленню, скручуванню, ферментації, сушці, сортуванню і розфасовці.

 

Основні стадії обробки чайного листа:

 

Збір чайного листа.

Чай збирають вручну, оскільки від розміру і кількості зірваних листків залежить його сорт. З куща зривають наймолодші і ніжні побіги з двома-трьома листками і бруньками, що не розпустилися. Проте тільки кращі сорти чаю, а таким є весь чай ТМ AKBAR, проходять повний контроль якості на всіх етапах. Сюди входить і процес збору чаю. Кропітка щоденна праця - збирати чайні листочки. Напевно тому на збирання чаю терпіння вистачає в основному у жінок.

 

Зав'ялення.

Перша стадія обробки чайного листа. Зелене листя чаю закладається в барабани, що обертаються, через які продувається гаряче повітря при температурі близько 40 С. Температура і вологість повітря варіюються залежно від вигляду чаю, який потрібно отримати в результаті. В'янучи, листя втрачає близько 30-40% вологи і стає при цьому м'яким і податливим до скручування.

 

Скручування.

Спеціальні машини - ролери - стискають і скручують чайні листи, для того, щоб змінити структуру тканини листа і надати їм форму, яку ми звикли бачити в упаковці готового продукту.

 

Ферментація (або окислення).

В процесі операції скручування з листя виділяється сік, який, з'єднуючись з киснем, окислюється. Ферментація - один з основних етапів виробництва чорного чаю. В процесі ферментації чай набуває цілий ряд властивостей, які визначають смак, аромат, міцність  і колір майбутнього настою. Дуже важливо на цьому етапі дотримувати режим вологості і температури повітря та вчасно зупинити ферментацію, щоб не зіпсувати якість чаю. Ферментація зупиняється сушкою.

 

Сушка.

Проводиться подачею гарячого повітря в спеціальні машини при температурі 92-95 С. Головна мета операції - перервати біохімічні реакції, що відбуваються в чайному листі у момент найвищого накопичення цінних речовин і понизити вологість чаю до нормальної. Міжнародним стандартом вологості вважається 2-5%. Від вологості залежить тривалість зберігання готового чаю.

 

Сортування.

Здійснюється залежно від розміру листя за допомогою різних номерів сит, або оптичних лазерних машин. Весь розсип сухих чаїнок ділять на декілька фракцій.

 

Розфасовка.

Чай дуже легко вбирає всі запахи і втрачає при цьому свій специфічний аромат. Крім того, він володіє сильною гігроскопічністю, а значить швидко пліснявіє і задихається. У зв'язку з цим дуже важливо готовий чай прямо на фабриці упакувати в якісну упаковку, Так, наприклад, чай ТМ АKBAR герметично упаковується в металізовану фольгу, а після в ламіновану картонну упаковку.